180 Gelecek Aylara Ait Giderler Hesabı

 

Bir işletme için gelir-gider dengesini sağlamak şüphesiz çok mühim bir konudur. Her dönem işletme gider miktarını hesaplamak üzere giderlerini muhasebeleştirip takip altına alır. Finansal raporunu doğru bir şekilde analiz etmek için giderlerin izlenmesi zaruri bir önem arz etmektedir.

 

İşletmenin giderleri genel itibariyle içinde bulunulan dönemi kapsıyor olsa da gelecek aylara ait giderler de olabilir. İşte bu gelecek aylara ait giderlerin bulunduğu hesaba; 180 gelecek aylara ait giderler hesabı denir. Bu hesap, bir işletmenin içinde bulunduğu dönem gelecek aya ait giderini peşinen ödemesini konu alır. Gelecek ay varlığını gösterecek olan gider olduğu için de bulunduğu döneme kaydedilmemesi gereken işletme giderlerini kapsayan hesaptır.

 

İşletmenizin gelecekteki sağlığını göstermeye yardımcı olur. İşletmeler ve muhasebe uygulamaları arasında değişkenlik gösteren bu hesabın kullanımı farklılık oluşturabilir. Ancak 180 gelecek aylara ait giderler hesabı işletmenin pasif hesapları bölümünde yer alır. İşletmenin faturaları, kiraları, sigorta ya da benzeri primleri, kredi ödemeleri ve buna benzer gelecek dönemde ödenmesi gereken giderleri içinde bulunulan dönemde peşinen ödenerek bu hesap kapsamına alınır.

 

İşletmenin gelecekteki finansal sağlığına işaret eden bu hesap, işletmenin durumunu da sağlıklı bir şekilde göstermeye yardımcı olur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir