179 Taşeronlara Verilen Avanslar Hesabı

 

179 Taşeronlara verilen avanslar hesabı, sözleşme konusu onarım ve inşaat yapım alanlarında faaliyet gösteren işletme hesabıdır. Muhasebe dilinde ödeme kalemleri numaralarla ifade edilmektedir. 179 taşeronlara verilen avanslar hesabı olarak adlandırılmıştır.

 

İnşaat işlerinin tamamı ya da bir bölümünün taşerona yaptırılması durumunda ödemeler yapılan taahhüt düzenine göre ödenmektedir. 179 Numaralı taşeronlara verilen avanslar hesabı ödeme tutarlarının proje bazında izlenmesini sağlamaktadır. Muhasebeci tarafından düzenlenerek kesinti ve ekleriyle birlikte çalışmaktadır.

 

179 Taşeronlara Verilen Avanslar Hesabı Nedir?

 

179 hesap koduyla yapılan avanslar hesabı, inşaat yapım ve onarım çalışmalarının ön ödeme bedeli demektir. İşletme muhasebecisi tarafından düzenlenmektedir. Taşeronlara verilen 179 avanslar hesabında % 07,5 oranında damga vergisine tabi olarak çalışmaktadır. 179 taşeronlara verilen avanslar hesabı, yıllara yaygın onarım – inşaat çalışmalarında bulunan işletmelerin proje bazında izleyebilmesini sağlamaktadır.

 

Taşeronlara verilen avanslar hesabı olarak bilinene 179 kodlu ödeme hesapları şirket muhasebecisi düzenlemektedir. Şayet avanslar hesabı yıllara yaygın inşaat faaliyetleri ve onarım işlerine mahsuben verilmemiş ise stopajdan muaf tutulmaktadır. Gelir vergisi yasasının 94/3. Maddesine göre yapılan düzenleme bu konuda belirleyici olmaktadır.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir