Ön Muhasebe Nedir? Ön Muhasebe Elemanı Ne İş Yapar?

Ne iş yapıyor olursanız olun işletmenizde finansal bilgiler ve işlerin nasıl yürüdüğüne dair bilgi sahibi olmanız gerekir. Temel muhasebe ve ön muhasebe şirketlerin genel yapıları açısından oldukça önemlidir. Bu makalemizde ön muhasebe nedir ve ön muhasebe elemanı ne iş yapar? Sorularının yanıtlarını verelim istedik.

 

Ön muhasebe nedir?

Ön muhasebe basit anlatımla bir işletmenin finansal konularını sağlayacak, verilerinin takibini ve işlenmesine yardımcı olacak olan kişidir. Her işletmenin banka, kasa hesaplarının takip edilmesi, fatura, irsaliye, çek ve senet gibi işlemleri vardır. Ön muhasebe ise bu konular hakkında düzenleme yapar.

Cari Hesap:  Cari hesap tedarikçi ile müşteri hesaplarının toplamına verilen isimdir. Cari hesapların takibi her işletmenin ayakta kalabilmesi açısından önemlidir. Bu hesap sayesinde alacak ve verecek ilişkisi kontrol altına alınmış olacaktır.

Fatura işlemleri: Her işletme bir ürün ya da hizmet sattığında fatura kesmesi gerekir. İrsaliye bir ürünün bir yerden başka bir yere nakil edilebilmesi açısından önemli olan sevk belgesidir. Görüntüsü faturaya benzeyen irsaliyenin herhangi maddi bir değeri bulunmamaktadır. Ön muhasebe ise fatura ve irsaliye gibi işlemlerin tutulmasını sağlar.

 

Ürünler ve Hizmetlerin Giriş ve Çıkışları

İşletmeler sürekli ürün alım ve satım işlemleri yaparlar. Bir ürünü satabilmek için o ürünün depoda bulunması ve bunun takibinin de düzenli olarak yapılması gerekir. Stok takibi ne kadar doğru olursa işletmelerin satışları da o kadar planlı olacaklardır. İşletme bir ürünü sattığında stoktan düşmesi gerekir ön muhasebe ise bu düşme ve ekleme işlemlerini yapar.

 

Çek ve Senet İşlemleri

Bir malı alırken ya da satarken para karşılığında işlem yapmanız gerekir. Bu para ise bazen nakit, bazen taksit bazen de çek ve senet gibi evraklarla yapılır. Malın satışı ne şekilde yapılıyor olursa olsun ön muhasebenin bu satışları veya tahsilatları mutlaka girmesi gerekir. İşlenmeyen her belge ya da paranın karşılığı zaman içerisinde ağır sonuçlar çıkaracağı gibi muhasebe ile stok arasında uyumsuzluk oluşturabilir. Ön muhasebe çek ve senet işlemlerini, tahsilat ve tarihi konusunda gerekli bilgilendirmeleri yapar.

 

Banka Hesabı Takibi

İşletmeler satışlarından elde ettikleri paraları ya da bir ürün alırken kullanacakları paraları için banka hesaplarını kullanır. Her işletme birden fazla banka ile çalıştığından dolayı ön muhasebenin tüm bu banka hesaplarının takibini yapması gerekir. Havale, çek, tahsilat gibi işlemler işletmelerin ayakta durması için bir düzen içerisinde olması gerekir.

 

Kasa Hesabı Takibi

Her işletmenin işini idare ettirebilmesi için kasasında nakit olması gerekir. gelir ve gider takibinin yapılması açısından kasa hesabının günlük olarak tutulması gerekir. İşletmeye günlük olarak gelen gelirler ve giderler kasa hesabı ile ön muhasebe tarafından yapılır.

Yukarıda ön muhasebeyi ilgilendiren konu ve konu başlıkları hakkında bilgilendirme yaptık. Bunları en iyi şekilde yapabilecek olan kişiye ise ön muhasebeci denir.

 

Ön Muhasebe Elemanı  

Ön muhasebe elemanları işletmelerin mali kayıtlarını tutan kişilerdir. Bu kişilerin teknik bilgisi ve tecrübesi ne kadar yüksek olursa iş bulma ve var olan işi en güzel şekilde idare ettirebilmede başarı sağlayacaklardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir