KOSGEB Hibe ve Kredi Desteği – KOSGEB Yeni Girişimci Programları

KOSGEB, girişimcilere destek verebilmek ve işsizlik sayısını azaltmak amacıyla destek vermektedir. Verilen destekler maddi olarak ya da eğitimler şeklinde olur. KOSGEB desteğinin amacı işletmelere personel, makine ve hammadde alımı yapılabilmesini kolaylaştırmaktır.

KOSGEB desteklerini verirken bazen geri ödemeli bazen de geri ödemesiz hibe şeklinde yapar. Geri ödemesiz olan hibeler işletmelerin ellerini rahatlatabilmesi açısından oldukça önemlidir. KOSGEB’in destek programlarında zaman zaman yeni düzenlemeler yapılırken girişimcilerde bu sayede verimliliklerini artırmada kolaylık yaşar.

 

KOSGEB Hibe Ve Kredi Desteği Nedir?

KOSGEB’in vermiş olduğu destekler geri ödemesiz olarak yapıldığında hibe,  geri ödemeli olduğunda ise kredi desteği şeklinde tanımlanır. Yapılacak olan ödemeler hazırlanmış yönetmelikler doğrultusunda belirlenir. Desteklerin miktarı ise farklı olabilir, fakat üst limiti aşması söz konusu değildir.

 

Yeni Girişimci Programları

Yeni girişimci programları 2 guruba ayrılmıştır. Bu guruplar şöyledir:

  1. Geleneksel girişimci programları
  2. İleri girişimci programları

Bu gurupların her ikisinin amacı da girişimcilere yardımcı olmak ve işsizliğin azaltılmasını sağlamaktır. Devletin vermiş olduğu bu desteklerle işini kurmak isteyen girişimciler avantaj sağlarken işletmelerde işlerini büyütebilme konusunda kolaylık sağlar.

Bir işletmenin kurulabilmesi işin en zorlu sürecidir. Devlet geleneksel girişimci programlarıyla birlikte iş kurmak isteyenlere destek verirken ileri girişimci programlarıyla da hem destek hem de eğitim imkanı hazırlar.

Yeni girişimci programlarından birine başvuru yapabilmek için önce eğitimlerin işletme kurulmadan önce yapılması gerekir. İleri girişimci programına başvuruda bulunacak olanların ise kendileri tercih etmeleri halinde geleneksel girişimci programına da başvurmaları mümkündür.  Yeni girişimcilik programına başvuruda bulunacak olan kişinin işletmede en az %50 pay sahibi olması gerekiyor.  Başvuruyu yapacak olan işletmenin gerçek ya da sermaye şirketi olarak TTK’da yer alıyor olması gerekir. Girişimci programa başvuru yapması halinde artık başka bir yerde sigortalı olarak çalışamaz. İşletmenin bundan sonra KOSGEB veri tabanında mutlaka kayıtlı olması gerekir.

 

Destek Programları Başvuru ve İncelemeleri

KOSGEB geleneksel girişimci programına başvuruların en geç 45 gün içerisinde değerlendirilerek sonuca kavuşması gerekir. İleri girişimcilikte ise 45 gün içinde ön değerlendirme yapılması gerekir. Bu değerlendirmenin onaylanması durumunda ise asıl değerlendirme yapılması için belgelerin kurula gönderilmesi sağlanır. Kurulun gerekli olan onayı yapması halinde ise başvuru sahibine bu durum bildirilir. Değerlendirmenin neticesi bazı durumda revizyon şeklinde de olabilir. Bu durumda işletme eksik olan belgelerini tamamlaması gerekir. Verilen süre içerisinde eksikliklerin tamamlanması durumunda ise başvuru reddedilir.

 

Geleneksel Girişimci Programı Desteği Ne Kadar?

Geleneksel girişimci programı kapsamında kuruluşa verilecek olan destek miktarı 5 bin ile 10 bin arasındadır. Bu miktar geri ödemesiz olduğundan dolayı işletmeler kuruluş aşamasında rahat ederler.

 

İleri Girişimci Programı Desteği Ne Kadar?

İleri girişimcilik program desteği her kuruluşa verilemez. Bunun için kuruluşun iş tanımlamasına uygun olması gerekir. İleri girişimci program desteği kapsamında işletmelere toplamda 50 bin lira verilebilir. Ancak hibenin miktarı 300 bin TL’ye kadar çıkmaktadır.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir