Getir Kurye 

Kurye hizmetleri günümüze artık kişisel noktaya ulaştı. Önceden çalışanlar maaşlı olarak kazanç elde ediyordu. Şu an ise Getir ve benzeri gibi firmalar bunun şahsa çevirmiş durumdadır. Bu sebepten dolayı getir kurye hizmetleri konusunda vergi söz konusudur.

Yani kurye hizmetlerini bu firma bünyesinde gerçekleştiren kişi ya da kişiler, bireysel açıdan vergi yükümlülüğü altına girmektedir. O yüzden mutlaka profesyonel düzeyde muhasebe hizmeti almanın önemi oldukça büyüktür. Herhangi bir yasal sorun yaşamamak adına düzenli şekilde profesyonel muhasebe desteği almak ön plana çıkıyor.

Kurye hizmetleri kapsamında Türkiye’de en çok tercih edilen firmalar arasında Getir yer alıyor. Aynı zamanda bu firma uluslararası çapta dünyanın birçok ülkesinde de bu hizmeti vermektedir. Türkiye’de ise artık kurye çalışmaları şahıs haline geldi. Bu doğrultuda getir kurye muhasebe işlemleri devreye giriyor. Yani bu firma adına kurye hizmetleri sağlayan kişiler artık vergi yükümlülüğü altına girmektedir.

Parça başına alacakları kazanç ile birlikte bu kazançlar üzerinden vergi vermek mecburiyetindedirler. Bu konuda hiçbir sorun yaşamamak için ise profesyonel düzeyde muhasebe adına en iyi hizmeti elde edebilirsiniz. Site üzerinden bağlantı kurmak suretiyle gerekli süreç hakkında detaylı bilgiyi almanız mümkündür.

Kuryeler artık günümüzde esnaf kurye olarak hizmet vermeye başladı. Yani şahıs şirketi gibi bireysel şekilde kendi işlerini yapar duruma geldiler. Bu da doğal olarak vergi yükümlülüğünü ortaya çıkarmaktadır. Aynı şekilde bu durum getir kurye vergi işlemleri üzerinden de geçerlidir. Artık her kurye görevi gerçekleştiren kişiler almış oldukları kazanç üzerinden vergi ödemek zorundadır.

Bu konuda yasal yükümlülükleri yerine getirmek adına ise profesyonel muhasebe desteği almak çok önemlidir. Çünkü her ay, 3 aylık ve yıllık olarak beyanname verme konusunda mali müşavir doğrultusunda de çalışmaların yapılması gerekir.

 

Getir Kurye Muhasebe İşlemleri

Getir Kurye olacaksanız öncelikle şahıs şirketi kurmalısınız. Kuryelikle ilgili şahıs şirketi kurmak için bazı evraklar gerekmektedir. Kuryelik yapacağınız için işyeri adresi olarak evinizi gösterebilirsiniz. Yani home ofis işyeri olacaksınız. Her ne kadar işyeriniz home ofis olsa da kuruluş için ev kira ise kira kontratı ya da ev sizinse tapu senedi gerekmektedir. Bunların haricinde kuryelik yapacağınız motorun veya aracın ruhsatı ve sizin kimliğinizin fotokopisi de gerekmektedir.

Şahıs şirketi kuruluşu için, gerekli evrakları hazırladıktan sonra, mali müşavirinize gitmelisiniz. Mali müşaviriniz, interaktif vergi dairesine girerek, sizin adınıza şahıs şirket açılışınızı yapacaktır. Mali müşaviriniz iş yeri açılış başvurusu yaptıktan sonra, işyerinizle ilgili yoklama tutulması gerekmektedir. Yoklama işini, bazı vergi daireleri işyerine ziyaret ederek yaparken, bazı vergi dairelerinde ise kuryeler ilgili vergi dairesine giderek yoklamayı tutturmaktadır. Vergi levhası bazen birkaç saat içinde çıkarken bazen birkaç gün içerisinde çıkmaktadır. Vergi levhanız çıktıktan sonra mali müşaviriniz size vergi levhanızı ulaştıracaktır.

 

Getir Kuryelikle İlgili Bazı Sorular

Getir Kuryeler Vergi Mükellefi Olmak Zorunda mı?

  • Evet, vergi mükellefi olmak zorunda.

Getir Kuryeler Genç Girişimci İstisnasından Faydalanabilir mi?

  • 29 yaşını doldurmamış, ilk defa gelir vergisi mükellefi olanlar faydalanabilir.

Getir Kuryeler Basit Usül Olabilir mi?

  • Şirket basit usül kabul etmediği için olamaz.

Getir Kuryeler Mali Müşavir İle Çalışmak Zorunda mı?

  • Sizin kendi beyanname verme yetkiniz olmadığı için Mali müşavirle çalışmak zorundasınız. (Zaten beyanname verme yetkiniz olsaydı bile hangi beyannamelerin nasıl, ne zaman, hangi şekilde verileceğini bilemediğiniz için yine mali müşavirle anlaşmak zorunda kalırdınız.)

Getir Kuryeler Hangi Vergileri Öder?

  • Ayda bir kdv, Üç ayda bir muhtasar, üç ayda bir geçici vergi, yılda bir yıllık gelir vergisi

Getir Kuryelerin Vergi Dışında Ne Gibi Masrafları Olur?

  • Ay da bir muhasebe ücreti, Yılda bir defter tasdik ücreti, ve bağlı olduğu meslek odasına oda aidatı vs. öder.

Getir Kuryeler Neleri Gider Olarak Gösterebilir.

  •  Öncelikle kuryelik yaptığı aracın akaryakıt fişleri, tamir, bakım faturalarını gider olarak gösterebilir. Ayrıca homeofisler de kiraların tamamı gider yazılırken, elektrik, su, doğalgaz, internet faturaların %50 sini gider olarak gösterebilir.

 

Konuyla ilgili sormak istediğiniz başka şeyler varsa konunun altında sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir