SGK Çıkış Kodlarına Göre Kıdem, İhbar veya İşsizlik Maaşına Hak Kazanılması

Kıdem, ihbar veya işsizlik maaşı alabilmek için işten çıkış kodunun önemi büyüktür. Çünkü bazı çıkış kodlarına göre işçi bu haklarından faydalanamaz. Örneğin alttaki işten ayrılış bildirgesinde çıkış kodu 03 olduğu için hiçbir haktan faydalanamaz. Ayrıca 03 koduyla çıkan işçi ihbar süresini tamamlamadıysa işveren işçiden ihbar tazminatı kesme hakkına sahiptir.

 

Alttaki tabloda işçinin hangi kodla işten çıkarırsa, hangi haklara sahip olacağı görebilirsiniz.

 

 

“Ben hangi kod işten çıkarılacağımı nereden bileceğim” diyorsanız. İş yeri size altta bulunan işten ayrılış bildirgesini vermiş olması gerekir. O bildirgeden işten ayrılış nedenini görebilirsiniz.  İş yeri size altta bulunan işten ayrılış bildirgesini vermediyse üzülmenize gerek yok. Çünkü e-devlet şifreniz ile sizde işten ayrılış bildirgenizi çıkartabilirsiniz. Eğer nasıl çıkarılacağını bilmiyorsanız, altta adım adım nasıl çıkartacağınızı anlattım. 

 

 

İşten Çıkış Bildirgesi Nereden Çıkarılır?

İşveren işçiye işten çıkış bildirgesini vermemiş olsa da işçi işten çıkış bildirgesini e-devlet şifresi ile kendini çıkartabilir. Alttaki adımları takip ederek çıkartabilirsiniz.

1- https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-ise-giris-cikis-bildirgesi Bu linke tıklayın

2- Resimdeki gibi Belge oluştura tıklayın.

 

NOT: İşveren işten çıkış bildirgesini 10 gün geriye dönük olarak iptal edebilir. Dilerse çıkışı 10 gün geri dönük iptal edip çıkış kodunu değiştirerek tekrar çıkış yapabilir. (Yani 03 koduyla çıkarılan işçiye 10 gün geriye dönük iptal edip tekrardan 04 koduyla çıkarabilir.) Yada işçiyle aralarında anlaştılarsa böyle bir olay hiç yaşanmamış gibi 10 gün geriye dönük çıkışı iptal ederek işçiyle tekrar çalışmaya devam edebilirler.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir