Malülen Ve Engelli Emeklilik Nedir? Farkları Nelerdir?

Malülen Ve Engelli Emeklilik

Malulen emeklilik; tanım olarak çalışanların, fiziksel bir rahatsızlıkları ya da tedavisi olanaksız olan hastalıkları nedeni ile mesleklerini yapamayacak duruma gelmeleri sebebi ile uygulanan emeklilik işlemi olmaktadır. Genel olarak, sigortalı işçilerin, çalışmalarına engel olan sağlık sorunları meydana geldikten sonra malulen emekli olabilme hakları doğmaktadır.

Bu durumda da kişi malulen emekli olabilmek için bazı şartları taşımalıdır. Malulen emekli olabilmek için bir şart işçi sigortalı olarak 10 yıl bir yerde çalışıyor olmaktır. Bu şartı karşılamak da son derece önemli olmaktadır. Genelde malülen emeklilik ve engelli emeklilik kapsamında birçok kişi bu haktan yararlanmak istemektedir. malülen emeklilik nedir?

 

 Malulen Emeklilik

Malulen emeklilik şartları birçok çalışan tarafından çok sık merak edilmeye başlanmıştır. Peki malülen emeklilik nedir? Çalışanların, fiziksel rahatsızlıkları ya da çok büyük sorun oluşturacak olan tedavisi olanaksız hastalıklarında işlerini yapamamaları sebebiyle uygulanan emeklilik işlemi olmaktadır. Bunun yanında çoğunla sorulan diğer bir sorun da engelli emeklilik nedir? sorusu olmaktadır.

Sağlık kurulu raporuna bağlı olarak, çalışma gücü kaybı % 50 ila % 59 arasında olan tüm sigortalılar 16 yıl sigorta süresi ve en az da 3700 gün, % 40 ila % 49 arasında olanlar da 18 yıllık sigorta süresinde en az 4100 gün koşullarını yerine getirdikleri zaman emekli olabilmektedir. Bu şekilde de engelli emeklilik nedir? sorusunun cevabını bulmaktayız.

 

 Malülen Emeklilik ve Engelli Emeklilik Farkları

Malulen emeklilikte, genel olarak malul sayılabilmek için maluliyetin sigortalı bir şekilde işe başladıktan sonra meydana gelmesi gerekmektedir. Bu kapsamda malülen emeklilik ve engelli emeklilik arasındaki fark ortaya çıkmaktadır. Engelli emekliliğinde ise bunun tam tersi olmaktadır. Engelli işe girmeden önce veya doğuştan engelli olmak zorundadır. Mesela işe belli bir tarihte başlamış olan kişi, çalışmaya başladığı tarihten sonra sakat kalma gibi bir durum söz konusu olursa engelli emeklisi değil malulen emekli olma şartlarına tabi olmaktadır.

Bu açıdan bakıldığı zaman malülen emeklilik ve engelli emeklilik farkları bu şekilde farklı koşullara sahip olmaktadır. Malulen emekli olabilmek için 10 yıldır sigortalı olmak, eğer bakımına muhtaçlık bir durum söz konusu ise 5 yıl ve 1800 gün yeterli olmaktadır. 10 yılda en az 1800 gün prim ödemesi yapmak ve SGK’nın gönderdiği sağlık kurumundan da çalışma gücünü kaybetmiş olduğuna dair bir rapor almak gerekmektedir. Genel olarak malülen emeklilik ve engelli emeklilik farkları bu şekilde açıklanmaktadır.

 

 Malülen Emekli Olanlar Çalışabilir mi?

Çoğu kişinin merak ettiği bir başka konu da malülen emekli olanlar çalışabilir mi? sorusu olmaktadır. Malulen emekli olan kişilerin tekrardan çalışması, hukuksal anlamda herhangi bir sorun teşkil etmese de, bu durum sigortalı olan bir işyerinde çalışılması durumunda, malul aylığı kesilme noktasına gelmektedir. Malulen emekli olan kişilerin yeniden çalışması, kendi iş yerlerini açmaları da mümkün değildir.

Engelli emeklilik halinde, kişi emekliliği sonrasında sigortalı bir işyerinde çalışırsa SGDP – sosyal güvenlik primi ödenmesi durumunda çalışabilir. Emeklilik maaşının kesintiye uğraması, memur olma durumu da söz konusu olmaktadır. Fakat özel sektörde çalışma olması halinde de maaş ve emekli maaşı alma durumu söz konusu olmaktadır.

 

 Engelli Emekli Olanlar Çalışabilir mi?

Genel olarak engelli emeklilik hakkı kazanan kişiler çalışma konusunda birçok farklı konuyu merak etmektedir. Bu konuda en çok araştırılan konu da engelli emekli olanlar çalışabilir mi? konusu olmaktadır. Emekli engelli kişilerin bir yerde çalıştırmalarında yasal bakımdan hiçbir engel olmamaktadır. Fakat engelli maaşı alan kişilerin sigortalı olarak bir işte çalıştığı tespit edilirse, bu durumda da aylığı direkt olarak kesilmektedir.

Genelde merak edilen başka bir konu da engelli emekli olanlar iş yeri açabilir mi? Bu konuda da engelli emeklisi kendine bir iş yeri açabilir. Bağkur’lu olarak bu işyerinde devam eder ve sosyal güvenlik destek primi öder. Bunun yanında çoğu kişi malülen emekli olanlar iş yeri açabilir mi? sorusunun cevabını aramaktadır.

 

 Malulen ve Engelli Emekli Olanlar İş Yeri Açabilir mi?

SSK’dan malulen emekli olan kişiler işçi sıfatında çalışamazlar fakat serbest meslekle ya da ticari faaliyetle ilgilenebilir. Şirket ortağı da olabilirler. Bu konuda merak edilen bir diğer konuda engelli emekli olanlar iş yeri açabilir mi? Emekli engelli iş yeri açmak istediği zaman bunun bunu rahat bir şekilde yerine getirmektedir. Özellikle bu konuda engellilerin hayata kazanımlarını artırmak adına ve istihdama sağlanacak olan katkılardan ötürü engelli emeklilere vergi indirimleri de uygulanmaktadır.

Bunun yanında emekli engelliler işyeri açacakları zaman gerekli eğitimler sonrasında hibe kredilerden de yararlanmaktadır. Engelli raporunuz ile bankaya iş yeri açma konusunda başvuru yaptığınız zaman bazı indirimler söz konusu olmaktadır. Eğer kendi olanaklarınız ile bir işyeri açmak istiyorsanız da vergi indiriminden faydalanmalısınız. Bu kapsamda malülen emekli olanlar iş yeri açabilir mi? ya da açarda bir kesinti olabilir mi sorusu sıkça sorulmaktadır.

 

 Malulen ve Engelli Emekli Olanların İş Yeri Açma Farklılıkları

Genelde en çok merak edilen konu engelli emekli olanlar iş yeri açabilir mi? ya da engelli emekli olanlar çalışabilir mi? olmaktadır. Malulen emekli olan kişiler, emeklilik maaşını almaya başladıktan sonra başka bir iş yerinde çalışmaları halinde aylıkları kesilmektedir. Bunun yanında engelli emekliler için ise böyle bir durum söz konusu olmamaktadır. Bu kişiler hem emekli maaşlarını almakta hem de yeni bir işte çalışarak maaş almayı sürdürmektedir.

Bu konuda engelli emeklilerin bu maaşlarının üzerinden bir tek sosyal güvenlik destek primi kesintileri yapılmaktadır. Bunun yanında emekli engelli kadrosundan bir başka iş yerinde çalışırken de vergi indirimi talep hakkı da bulunmaktadır. Bu kapsamda düşünecek olursak, engelli vatandaşlardan belli bağlı bazı vergiler çok daha az kesilmektedir.

Genel olarak, maaşlardan kesinti yapılan gelir vergisi bu kişilerde çok daha az bir miktarda kesilmektedir. Fakat son zamanlarda yapılan yeni düzenlemeler sayesinde emekli engelli kendine ait olan bir iş yeri açmak için girişimde bulunacak ise, bu konuda artık maaşlarından herhangi bir kesinti yapılmadan kolay bir şekilde kendi iş yerini çok avantajlı destekler alarak açabilmektedirler. Engelli emekli iş yeri açtığınızda maaşında ya da haklarında kesinti olmadan hayatına devam etmektedir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir