Doğum Raporu Ne Kadar Ve Ne Zaman Yatar?

Analık izni olarak bilinen doğum izinleri Türk hukukunda doğumdan sonrası ve öncesini kapsayacak şekilde düzenlenerek doğacak olan çocuğun anne ile olan ilişkisini ve çalışan kadınların hamilelik halinin korunmasını sağlamaktadır. Bu anlamda analık kavramı hamilelik, doğum zamanı ve doğum sonrası süreçleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu üç aşamada hukuken korunmaktadır. Bu anlamda kadınlara verilen doğum izni çalışan anneler tarafından merak edilmektedir.

 

Doğum İzni Nedir?

Doğum izni aslında bir tür raporlu durumudur. Doğum izni işveren tarafından verilen bir izin türü değildir. Doğumdan önceki 8 ve sonraki 8 hafta çalışmaması esas olmaktadır. Bu süreleri belgeleyerek bir doktor raporu olmaktadır. Kadınlar bu raporu alarak artık doğum iznine ayrılmaktadır.

Anayasa ve İş Kanununda analık izni olarak bilinen doğum izinleri belirlenmiştir. Anayasaya göre çalışma şartları ve dinlenme hakkı kapsamında kadınların ve erkeklerin kabul edilebilir farklılıkları eşitlik ilkesine aykırılık teşkil etmemektedir. Bunlardan birisi de analık izni olmaktadır. Bu anlamda analık izinleri ne zaman başladığı ve ne zaman bittiği de pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

 

Doğum İzni Ne Zaman Başlar?

Doğum izinleri Türk hukukunda ne zaman başladığı ve ne zaman bittiği belirlenmiştir. Bu nedenle özellikle çalışan anneler doğum izni ne zaman başlar? sorusunu çok sık sormaktadır. Doğum izinleri doğumdan 8 hafta önce başlamaktadır. Bu süre kadın işçinin sağlık süresinin işveren tarafından azaltılabilmesi mümkün olmamaktadır. Böylece işverenler bu 8 haftalık süreyi kısaltamamaktadır. Fakat bu süre doktor raporu ile arttırabilir.

Hamile işçi eğer talep eder ise ve çalışmasının sağlık durumuna zarar vermeyeceğine yönelik doktor raporu bulunur ise kadın işçiler doğumdan önce 3 haftaya kadar çalışabilir. Fakat bu durumu kadın işçinin istemesi ve doktor raporunun mutlaka olması gerekir. Kadın işçi doğumdan önceki 3 hafta içerisinde çalışacağına dair taahhütte bulunsa bile çalışmaktan kaçınabilir.

 

Doğum İzni Kaç Gün Sürer?

Kadın işçilerin doğum izinleri hakkında yaptığı pek çok araştırma ve soru bulunmaktadır. Bunlardan birisi de doğum izni kaç gün sürer? sorusudur. Doğum izinleri anayasal bir hak olmakla beraber her çalışan kadınlara verilmektedir. Doğum izinleri doğumdan önceki 8 hafta önceki süreci kapsamaktadır. Aynı şekilde kural olarak doğumdan sonraki 8 hafta da doğum izinleri sürecine dahil olmaktadır. Bu nedenle temelde kadınlar için doğum izinleri 16 haftalık süreyi kapsamaktadır.

Kadın işçilerin doğum izinleri süresi 112 gün olmaktadır. Bu sürelerin işveren tarafından kısaltılması mümkün olmamaktadır. Eğer kadınlar doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışır ise doğumdan sonraki süre üzerine kullanmadığı izinleri de ekleyebilmektedir. Bu düzenleme kadın işçilere verilen bir hak olmaktadır. Bu nedenle doğumdan önce kullanılmayan süreler doğumdan sonra eklenebilmekte ve kadınlar toplamda 16 hafta doğum izinlerini kullanabilmektedir.

 

Doğum Raporu Ne Kadar Olur?

Doğum izinleri konusunda pek çok çalışan anne adayı doğum raporu ne kadar olur? sorusuna cevap aramaktadır. Yeni doğum yapan annelere emzirme ödeneğinin yanı sıra çalışan annelere rapor ücreti verilmektedir. Doğum için alınan iş görmezlik raporu hesaplanırken sigortalı kişinin aylık maaşı göz önünde bulunmaktadır. Çalışan kişinin aldığı maaşa göre iş görmezlik parası hesaplanmaktadır.

4/a ve 4/b statüsüne sahip sigortalı kadının veya sigortalı olan erkeğin sigortalı olmayan eşinin kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadınların veya gelir ya da aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşinin hamileliğinden itibaren doğumdan sonraki ilk sekiz haftalık ve çoğul gebeliklerde ilk 12 haftalık süreye kadar olan hamilelik veya analık hali ile ilgili engellilik halleri analık hali kabul edilmektedir.

Rapor ücretleri çalışan annenin son üç aylık brüt ücretine göre hesaplanmaktadır. Günlük brüt ücret ve bunun içte iki anneye ödenmektedir. Böylece brüt maaşı 5004 TL olarak çalışan kadınlara 12 bin 450 TL ödenmektedir.

 

Doğum Raporu Ne Zaman Yatar?

Doğum raporu (analık) olarak hesaplanan ücretler annelerin hesaplarına yatırılmaktadır. Bu anlamda doğum raporu ne zaman yatar? sorusu son zamanlarda çok sık gündeme gelmektedir. Annelik sebebi ile geçici iş görmezlik raporu almış olan anneler SGK’ya başvurmaları gerekir. Başvuru ile doğum raporu ücretlerini alabilmektedir.

16 hafta izinli olan anneler doğum parasını doğumdan sonraki 55 gün içerisinde alabilmektedir. Doğum raporu ücretleri annelerin belirtmiş oldukları hesaplarına yatırılmaktadır. Hesabı bulunmayan anneler ise paralarını PTT ‘den alabilmektedir.

 

Çoğul Gebelikte Doğum Raporu

Gebelik süresi içerisinde alınan raporlar aynı zamanda çoğul gebelikte doğum raporu durumu da merak edilmektedir. Çoğul gebeliklerde yani birden fazla çocuğa gebe kalınması durumunda doğumdan önceki 8 haftaya 2 hafta süre daha eklenmektedir. Bu nedenle doğumdan önceki 10 ve doğumdan sonraki 8 hafta olmak üzere çoğul gebelerde doğum raporu 18 gafta olarak belirlenmiştir.

Çoğul gebeliklerde belirlenen bu süre kanunen belirlenmiş olmaktadır. Fakat ikiden fazla çocuk için bu süre değişmemektedir. Çoğul gebelik durumunda da kadın işçilerin talebi ve çalışmanın sağlığa zarar vermeyeceği durumu doktor raporu ile doğumdan 3 haftaya kadar çalışabilmektedir.

Bu anlamda doğum raporu parçalı olarak onaylanır mı? sorusu pek çok anne işçi tarafından sorulmaktadır. Ödemeler tekli gebelikte toplam 16 hafta üzerinden çoğul gebelikte ise toplam 20 hafta üzerinden hesaplanmaktadır. Burada annenin talebi doğrultusunda istenir ise tek seferde, istenir ise parçalı olarak alınabilmektedir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir