İşyerinde Ara Dinlenme Süresi Nasıldır?

Çalışma hayatı içerisinde mesai saatleri önemlidir. Bu mesai saatleri içinde dinlenme süreleri de işçilerin dikkat ettiği konular arasında yer alır.  İş kanununda bir işyerinde çalışanın dinlenme saatlerine dikkat edilmesi halinde verimliliğinin artacağı düşünülmüştür.

 

İş Kanununda Ara Dinlenme Süreleri Ne Kadardır?

İş kanununda çalışanın ara dinlenme süresinin ne kadar olması gerektiği açık bir şekilde belirtilmiştir. Buna göre 4 saate kadar ya da 4 saatten daha kısa süreli olan çalışmalarda ara dinlenme 15 dakikadır. Eğer ki çalışma 4 saatten daha fazla 7,5 saate kadar ise 30 dakika ara dinlenme vardır.

7,5 saatten daha fazla olan çalışmalarda ise çalışanın dinlenme süresi 1 saat olması gerekir.

İş kanununa göre bir çalışan işte en fazla 11 saat çalıştırılabilir. 11 saatten daha fazla olan çalışmalarda ise herhangi bir mola süresi belirlenmemiştir. Ancak bu durum iş kanununda olmasa da Yargıtay kararıyla düzenlenmiştir. Yargıtay’ın kararına göre çalışan 11 saatten fazla çalışacaksa ara dinlenmesi 1,5 saat olarak belirlenmiştir.

 

Ara Dinlenme Süresi Ne Zaman Kullanılmalı?

Ara dinlenme süreleri işyerinde aynı saatte kullanıldığı gibi zamana bölünerek de kullanılabilir. Bu işçi ve işveren arasındaki anlaşmaya göre değişiklik gösterir. İşçi dinlenme sürelerinin aralıksız olarak verilmesi gereklidir. Ancak bu durum işin konumu, bulunduğu yer ve mevsim şartları göz önünde bulundurularak yeniden değerlendirilebilir. Burada önemli olan ara dinlenmenin ne zaman kullanılacağı değil amacına uygun olarak kullanılıp kullanılmamasıdır.

 

Herkes Aynı Anda Ara Dinlenme Yapabilir mi?

Çalışanların ara dinlenme sürelerini hepsi aynı anda kullanıp kullanmamaları işin aksaması durumu göz önünde bulundurularak belirlenebilir. Bazı işlerde tüm personelin aynı anda işi bırakması mümkün olmayacağından bir plan uygulanması sağlanabilir. İşçilerin bir bölümü molaya giderken bir bölümü moladan gelebilir.

 

İşçi Günlük Dinlenme Süreleri

İşçilerin ara dinlenme süreleri kadar günlük dinlenme süre hakları da vardır. İş kanununda bu hak yine yönetmelikle belirlenmiştir. İşçiler 24 saatte en az 12 saat dinlenmeleri gerekir.

 

Ara Dinlenme Süresi Artırılabilir mi?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ara dinlenme süreleri en azı olacak şekilde belirtilmiştir. Yani işveren belirlenmiş olan ara dinlenme sürelerinin altına düşemez ancak üzerine çıkıp çıkmamak tercihine bağlıdır.

 

Ara Dinlenme Süresi Çalışma Süresinden Sayılır mı?

Ara dinlenme süreleri çalışma sürelerinden sayılmaz. Yani bir çalışan günlük 7,5 saat çalışıyorsa 30 dakikalık ara dinlenme kullanması gerekir. Bu da her işçinin bildiği günlük çalışma süresi 8 saattir sözünü doğrulamaktadır.

 

Ara Dinlenme Süresi Nerede Geçirilir?

İşçilere tanınmış olan ara dinlenme hakkı işyerinde kullanılabileceği gibi işçinin tercihine bağlı olarak işyeri dışında da kullanılabilmektedir. İşçi bu ara dinlenme saatleri içerisinde çalıştırılırsa bu durumda işveren işçiye mesai ödemesi yapması gerekir. 45 saate kadar olan mesailer saatlik ücretin % 25’i şeklinde olur. Bunun üzerinde olduğunda ise % 50 şeklinde hesaplanması gerekir.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir