170 Yıllara Yaygın İnşaat Ve Onarım Maliyetleri Hesabı

 

170 yıllara yaygın inşaat ve onarım maliyeti hesabı, 193 sayılı kanun kapsamında belirlenmiş bulunmaktadır. 170 hesabı, birden fazla yılı kapsayacak şekilde inşaat ve onarım işlerinin kar ve zarar durumunu belirleyen bir hesaptır. Yıllara yaygın olarak tüm gelir gider kalemleri belirlenerek kesin kayıtları tutulmaktadır. Tüm hesaplar kesin kayıtlara geçirilerek ilgili yıl hesabında görülmektedir.

 

170 Yıllara Yaygın İnşaat Ve Onarım Maliyeti Hesabı Ne Demek?

 

193 sayılı gelir vergisi kanunu 42. Maddesinde sınırları belirlenmiş olan bir hesap türüdür. Firmaların kar-zarar durumunu belirlemek ve vergilendirme konusunda kolaylık sağlamaktadır. 170 Yıllara yaygın inşaat ve onarım maliyetleri hesabı olarak adlandırılması birden fazla yılı kapsamasından gelmektedir. İnşaatın birden fazla takvim yılı devam etmesi durumunda her dönem sonu maliyetler hesaplara geçirilmektedir.

 

Yıllara sari olarak da ifade edilen hesap 170-171-172 … Kodlarıyla izlenebilmektedir. Tespit edilen tüm gelir- giderler tespit edildikten sonra hepsi ilgili yılın geliri olarak beyannamede görülmektedir. 170 yıllara yaygın inşaat ve onarım maliyetleri hesabının her yılın Mart ayı25. Günü mesai bitimine kadar teslim edilmesi gerekmektedir. Ancak Gelir Vergisi Kanunu kapsamında bulunabilmesi için iş konusunun;

 

-İnşaat yapım ve onarım işi olması,

 

-İnşaat faaliyetlerinin birden fazla yıla yayılması,

 

-İnşaat- onarım faaliyetlerinin özel ve resmi taahhütlere bağlı olarak yürütülmesi gerekmektedir.

 

-Her hangi bir koşulun bulunmaması durumunda 170 yıllara yaygın inşaat ve onarım hesabı söz konusu olamamaktadır.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir