159 Verilen Sipariş Avansları Hesabı

 

Bir işletmenin ürünü ya da hizmeti satın alınırken verilen sipariş için avans ödemesi yapılabilir. Toplam tutarın bir kesimine denk gelen bu avans ödemesinin ardından sipariş tamamlandığı zaman kalan tutar da verilir.

 

Yurt içi veya yurt dışı üzerinden bütün müşterileri kapsayacak şekilde, işletmenin verdiği hizmet ya da sattığı ürün neticesinde müşterilerinden aldığı avansların muhasebeleştirildiği, izlendiği hesaba 159 verilen sipariş avansları hesabı denir.

 

Yapılan avans ödemelerinin bu hesaba borç olarak kaydedilmesine ise 159 hesap işleyişi denir. İşletme, satın alınan malın ya da hizmetin teslim edilmesi ya da tamamlanması sonucunda hesap alacak olarak kayıtlara geçer.

 

Verilen sipariş avansları hesabı işletmenin bilanço ve gelir dağılımında önemli bir rol oynar. Bu hesap, işletme için bir varlığı temsil etmektedir. İşletme, avans karşılığında müşterisine hizmet tamamlamak ya da ürün teslim etmek için taahhütte bulunmuştur. Hizmet ya da ürün teslimi tamamlandığında ise avans ödemesi gelire dönüşür ve işlem tamamlanır.

İşletmenin finansal sağlığını izleyebilmesi açısından oldukça önemli bir role sahip olan avansların takibi işletmenin varlığını daha sürdürülebilir kılar.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir