122 Alacak Senetleri Reeskontu Hesabı

122 alacak senetleri reeskont hesabı, alacak senetlerinin işletilmesine ayrılan reeskont tutarlarının izlenmesi demektir. Bilançoda bulunan senetler üzerindeki nominal değer ve peşin değer farkı izlenerek aradaki fark bulunmaya çalışılır.

Alacak senetleri reeskont hesabı, alacakların dönem sonu değerlerini bulmaya çalışır. 122 alacak senetleri reeskontu hesabı yaparak peşin değer ve beklenen değer arasındaki fark bulunabilmektedir. Dönem başı ve dönem sonu farklarını belirleyen 122 alacak hesapları reeskontu önemli bir muhasebe işlemidir.

 

122 Alacak Senetleri Reeskont Hesabı Nedir?

Bilançodaki senetler üzerinde yapılan işlemlerle gerçek değerle nominal değer farkı bulunmaktadır. 122 alacak senetleri reeskontu hesabı bu konuda yapılan net verilere ulaşabilmeyi sağlamaktadır. Alacakların tasarruf yani peşin değeri ve nominal değer arasında bulunan farkların hesaplanması için 122 nolu çalışma yapılmaktadır.

122 alacak senetleri reeskontu hesabı nasıl çalışır sorusunun cevabı kolaylıkla verilebilmektedir. Alacak senetleri reeskontu hesabı yapabilmek için peşin değer ve nominal değer verilerinin bilinmesi gerekmektedir. 122 alacak senetleri reeskontu hesabı konusunda yardım alabileceğiniz en güvenli adres cavitbulut.com’ dur. Bulunduğunuz yerden iletişim kurarak destek alabilirsiniz.

 

122 Alacak Senetleri Reeskont Hesabının İşleyişi

122 Alacak Senetleri Reeskont Hesabı Nasıl Çalışır?

Alacak senetleri reeskontu hesabını işletebilmek için, öncelikler reeskont değerleri alacak olarak kayıt edilmelidir. Daha sonra ise 657 nolu Reeskont hesabının faiz giderleri borç hanesine kayıt edilmesi gerekmektedir. 122 alacak senetleri reeskontu hesabının işleyişi bilançoda peşin değeri gösterir. 122 alacak senetleri reeskontu hesabı 647 Reeskont faiz giderleri hesabıyla izleyen dönemde kapatılmaktadır.

Bu konuda destek alabileceğiniz en doğru kaynak cavitbulut.com günün her saati çalışmaktadır. 122 alacak senetleri reeskontu hesabı, gerçek değer, nominal değer ve faiz giderleri arasındaki hesaplama işlemlerini yapmaktadır. Dönem sonunda elde edilecek bilançoda kayıtlı alacağın son şeklini belirlemektedir. Finansal işlemler konusunda geniş yer tutan 122 alacak senetleri reeskontu hesabı, kusursuzluk anlamında uzman çalışması gerektirmektedir.

 

Örnek 1 – X işletmesi 10.000 TL’lik 01.08.2022 tarihinde ticari malını 16.000 TL lik 6 ay vadeli senet ile satıyor. (Kdv siz işlem yapılacaktır.)

—————————————— — / ———————— ———————
.121 Alacak Senetleri                   16.000

.                                         600 Yurtiçi Satışlar                          16.000

. Senet karşılığında mal satışı yevmiye kaydı
—————————————— — / ———————— ———————

 

Yılsonunda yapılacak reeskont kaydı

—————————————— — / ———————— ———————

.657 Reeskont Faiz Giderleri                  1.000

.                                        122 Alacak Senetleri Reeskontu              1.000

. Alacak senetleri reeskontu yevmiye kaydı
—————————————— — / ———————— ———————

 

Yılbaşında yapılacak reeskont iptal kaydı

—————————————— — / ———————— ———————

.122 Alacak Senetleri Reeskontu                   1.000

.                                        647 Reeskont Faiz Gelirleri             1.000

. Alacak senetleri reeskontu iptali yevmiye kaydı
—————————————— — / ———————— ———————

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir