220 Alıcılar Hesabı

 

Muhasebe uygulamalarının temel kaynağını oluşturan Tek düzen hesap planı ve Genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri ile kayıt işlemleri sağlanmaktadır. Bu bağlamda konusu olan her hesap kendi grubu içerisinde takip edilmektedir. Alıcılar hesabı da kısa ve uzun vadeli olmak üzere 2 grupta işlenmektedir.

 

220 Alıcılar Hesabı Nedir?

 

Bir şirket veya işletmenin konusunu oluşturan mal veya hizmetlerin satışlarından oluşan nakit ya da kredi kartı olmayan veresiye satışların uzun dönemde izlendiği hesap olarak tanımlanmaktadır. Alıcılar hesabı kısa vadeli 120 alıcılar hesabında, uzun vadeli ise 220 alıcılar hesabı  içerisinde izlenmektedir. 220 alıcılar hesabı uzun vadeli yani vadesi 1 yıldan uzun veresiye satışları içermektedir.

 

220 Alıcılar Hesabı Nasıl İşlemektedir?

 

İşletme faaliyetin içerisinde uzun dönem veresiye satışlar 220 alıcılar hesabı içerisinde izlenmektedir. 220 alıcılar hesabı aktif karakterli hesap özelliği taşımaktadır. Veresiye satış artışları borç, azalışları ise alacak olarak kaydedilmektedir. 1 yılın altına düşen veresiye satışlarında 120 alıcılar hesabı borç 220 alıcılar hesabı ise alacak olarak kaydedilmektedir. Yani uzun vadeli alacaklar kısa vadeli veresiye alacaklara dönüşmektedir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir