221 Alacak Senetleri Hesabı

 

İşletmeler veya ticari şirketler mal veya hizmet alım satım faaliyetlerini gerçekleştirirken bazen senetli veresiye satışlar söz konusu olmaktadır. Kısa vadede tahsili gerçekleştirilen alacak senetleri Tek düzen hesap planında 121 Alacak senetleri hesabında takip edilirken alacağın tahsili 1 yıl vadeden daha uzun olması halinde 221 alacak senetleri hesabında takip edilmektedir.

 

221 Alacak Senetleri Hesabı Nasıl İşlemektedir?

 

Alacak senetlerinin anlamı senetli veresiye satışı olarak kısaca ifade edilmektedir. Yani bir mal veya hizmet satan işletmeler alıcılardan nakit yerine senet karşılığı işlemi gerçekleştirmektedirler. Bu bağlamda satın alan müşteri için borç senedi olarak kayıt alınması gerekirken satıcı firma için alacak senetleri hesabında takip edilmektedir. 221 alacak senetleri hesabı aktif karakterli bir hesaptır. Bilançonun aktifinde yer alır ve borç bakiyesi vermektedir.

 

221 Alacak senetleri Hesabı Yılsonu İşlemleri Nasıl Gerçekleşmektedir?

 

221 alacak senetleri hesabı içeriğinde uzun vadeli finansal kiralamalardan doğan alacaklar da izlenmektedir. Bu bağlamda yılsonu işlemlerine bakıldığında vadesi gelen alacak senetleri 121 Alacak senetleri hesabına aktarılır ve 221 alacak senetleri hesabı ise yılsonu değerleme yapılarak bilançoya aktarılmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir