190 Devreden Kdv Hesabı

 

Katma Değer Vergisi, gerçek ve tüzel kişilerin mal alış ve satışı karşılığında belirli bir oran çerçevesinde devlete ödenen vergi olarak ifade edilmektedir. Tüzel kişilik olarak tanımlanan işletmeler veya şirketler için 2 şekilde yer almaktadır. İndirilecek KDV ve ödenecek KDV olarak ifade edilmektedir.

 

190 Devreden KDV Hesabı Nedir?

 

Katma değer vergisi bir işletmenin satış yapmak üzere bünyesine mal alması sonucunda satıcıya indirilecek KDV olarak ödemesini sağlamaktadır. Stoklarındaki mal satışı sonucunda da ödenecek KDV olarak devlete vergi ödeme yükümlüğü doğmaktadır. Bir hesap dönemi içerisinde mal alışlarından doğan indirilecek KDV ile mal satışından doğan ödenecek KDV hesapları karşılaştırılmaktadır. Bir firmanın satışı alışlarından daha az ise bu durumda indirilecek KDV’si yüksek çıkmaktadır. Bir sonraki döneme bu durumda 190 devreden KDV hesabı arasındaki borç bakiyesi aktarılır ve devredilir.

 

190 Devreden KDV Hesabı İşleyiş Biçimi

 

190 devreden KDV aktif çalışan bir hesaptır yani borç kalanı vermektedir. Artışlar borç hanesine azalışlar ise alacak hanesine yazılmaktadır. Yılsonu 190 devreden KDV hesabı indirilecek KDV hesabı alacak kaydı atılmak suretiyle kapatılmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir