191 İndirilecek Kdv Hesabı

 

Muhasebe sisteminin sağlıklı olarak faaliyetini sürdürmesi aynı zamanda devlete ödenecek kurumlar vergisi ve diğer ödenecek vergilerin düzenlemesine yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda bir hesap dönemi sonunda 191 indirilecek KDV hesabı 391 ödenecek KDV den yüksek çıkması bir sonraki hesap dönemine devredeceği anlamına gelmektedir.

 

191 İndirilecek KDV Hesabı

 

Bir işletme satmak üzere satın aldığı mallar için satıcılara ödenen bir vergi mevcuttur. İşletme öncesinde katma değer vergisini peşinen ödemesi sebebiyle Vergi usül kanunlarına istinaden alışlardan doğan KDV’ye 191 indirilecek KDV hesabı olarak ifade edilmektedir.

 

191 İndirilecek KDV Hesabı Nasıl İşlemektedir?

 

Tek düzen hesap planı ana başlıkları altında yer alan ve bilançonun aktifinde bulunan Diğer dönen varlıkların alt başlığı 191 indirilecek KDV hesabıdır. Bir işletme satılacak olan malı stoklarına satın alması sonucunda meydana gelen indirilecek KDV dönem sonunda satışlardan doğan 360 ödenecek KDV’den fazla olması durumunda bir sonraki hesap dönemine 190 devreden KDV hesabına bakiye aktarılarak 191 indirilecek KDV hesabı kapatılmaktadır. Yılsonunda katma değer vergisi karşılaştırması sonucuna göre devlete ödenecek veya devredecek KDV oluşmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir