196 Personel Avansları Hesabı

 

Bir işletmenin; kira, vergi, ürün maliyeti ve personel gideri gibi giderleri olmaktadır. İşletmeden işletmeye değişkenlik gösterse de şüphesiz bu kalemler içinde en büyük oranı kaplayan genelde personel gideri olur.

 

Her işletme, çalıştırdığı personele normal maaş ödeme günü geldiği vakit çalıştığı dönemin ücretini ödemekle yükümlüdür. Ancak zaman zaman bazı işletmeler, personel ile anlaşmaya vardığı takdirde henüz çalışmaya başlamadan önce ya da bir süre çalıştıktan sonra normal maaş ödeme günü gelmeden maaş ödemesinin bir kısmını avans olarak yapabilir. İşte bu çalışılmayan döneme ilişkin öncesinde yapılan kısmi maaş ödemesi (avans) 196 personel avansları hesabı içerisine kaydedilir.

 

İşletmenizin muhtemelen en büyük giderini oluşturan personel giderini takip etmeniz mühimdir. Pasif hesaplar bölümünde yer alan 196 personel avansları hesabı şirketin gelecek dönem ödemelerini görebilmek adına mutlaka takip edilmesi gereken önemli bir husustur. Böylece işletme, giderlerinin muhtemelen en büyük kalemini oluşturan personel giderini takip ederek daha sağlıklı finansal yönetime erişmiş olacaktır. Uzun soluklu olarak varlığını sürdürmek isteyen her yöneticinin ve işverenin dikkat etmesi gereken bir konudur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir