153 Ticari Mallar Hesabı

 

Perakende sektöründe hizmet gösteren şirketler, kendi faaliyet konusu içerisinde yer alan malların izlendiği hesap 153 Ticari Mallar Hesabı olarak ifade edilmektedir. Buna göre işletmenin satmak üzere aldığı ve stoklarını takip ettiği hesaptır.

 

153 Ticari Mallar Hesabı Özellikleri Nelerdir?

 

İşletmenin stoklarının izlendiği ve aralıksız envanter değerleme yöntemine göre stokların izlendiği hesap 153 ticari mallar hesabı olarak ifade edilmektedir. Bu hesap aktif karakterli hesap özelliğine sahiptir. Yani işletmenin satmak üzere tedarik ettiği mal artışları borç satış yapması halinde azalışları ise alacak olarak kaydedilmektedir.

 

153 Ticari mallar hesabı kayıt işlemi KDV hariç alış fiyatı ile kayıt yapılmaktadır. 153 Ticari mallar hesabı 191 İndirilecek KDV hesabı ile birlikte aktif çalışmaktadır. Yani borç kalanı vermektedir. 153 Ticari mallar hesabına satış yapılacak mal alış değeri, KDV’si varsa nakliye ve gümrük giderleri kaydedilmektedir.

 

153 Ticari Mallar Hesabı Dönem Sonu İşlemleri Nasıl Yapılır?

 

153 Ticari mallar hesabı Aralıklı envanter yöntemine göre satıldıkça azalan aktif karakterli bir hesaptır. İşletme mal satışı yaptıkça 600 yurtiçi satışlar hesabına satış bedeli ve 391 ödenecek KDV tutarı le birlikte alacak kaydedilmektedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir