157 Diğer Stoklar Hesabı

 

Her işletmenin kendine ait işletme faaliyetleri ve ana faaliyet konusu bulunmaktadır. Bu faaliyet konularına göre de stokları mevcuttur. Ancak, bazı ürünler işletmenin faaliyet konuları dışında yer alabilmektedir. İşletme faaliyetleri içerisindeki stokların kapsamına alınamayan ürünler 157 diğer stoklar hesabı kapsamında değerlendirilir. Bu hesap içerisinde, işletmenin normal faaliyetleri dışında bulunan ürünler yer alabileceği gibi, artık, hurda gibi kalemler de yer alabilir.

 

Bilanço ve gelir tablosunda önemli yer tutan diğer stoklar hesabı pasif hesaplar bölümünde yer alır. İşletmenin mali tablolarında etki sahibi olan diğer stoklar hesabı bilanço ve gelir tablosunda önemli bir yere sahiptir. İşletme için bir yükümlülüğü temsil eden diğer stoklar hesabı, pasif hesaplar bölümünde bulunur.

 

Stok maliyetlerinin belirlenmesi, stok envanterinin sağlıklı yapılabilmesi, işletme yönetiminin disiplinli olması açısından bu hesabın izlenmesi önem arz etmektedir. Diğer stoklar hesabı dahil tüm muhasebeleştirilen hesapların titizlikle takip edilmesi şirketin varlığının süresini uzatır, yönetim anlayışına olumlu etki eder ve finansal sağlığına katkı yapar. Bu nedenle muhasebe işleyişi dikkat edilmesi gereken, hiçbir şekilde azımsanmaması gereken öneme sahiptir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir