193 Peşin Ödenen Vergiler Ve Fonlar Hesabı

 

Muhasebe mevzuatına göre peşin olarak ödenen kurumlar vergileri, gelir vergisi ya da başka diğer vergilerle; fonların da takip edilmiş olduğu, peşin ödenen vergi ve de fon hesaplarına 193 peşin ödenen vergiler ve fonlar hesabı denilmektedir.

 

193 Peşin Ödenen Vergiler Ve Fonlar Hesabı Kullanımı

 

Mevzuata bağlı olarak, belirlenmiş olan dönemlere bağlı olarak da peşin olarak ödenen vergiler ya da fonlar da bu hesaba borç şeklinde kaydedilmekte ve yılsonunda tahakkuk edecek olan gelir ya da kurumlar vergisiyle fon karşılıklarından oluşan indirimlerle 371. dönem karının peşin olarak ödenmiş vergi ya da başka yükümlülükleri hesabının borç tarafına aktarılmaktadır. Aktarılmış olan tutarlar 370. dönem karı vergisi ve başka yasal yükümlülükler karşılığında hesap tutarından çok olmamakta ve aktarılamayan tutar da dönemin sonlarında bu hesap bakiyesi içerisinde kalmaktadır.

 

193 Peşin Ödenen Vergiler Ve Fonlar Hesabı Kapsamları

 

Genel olarak 193 peşin ödenen vergiler ve fonlar hesabı kaynağında yapılmış olan kesintiler (stopaj) veya da geçici vergi süreçlerinde ödenen vergileri izler. Bu kapsamda işletmenin bankada bulunan mevduatına da faiz işlenmesi halinde bankalar da bu faiz gelirinden işletmenin adına devlete ödenmesi için vergi kesintisi yapmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir