198 Diğer Çeşitli Dönen Varlıklar Hesabı

 

Dönen Varlıklar kategorisi her işletme için ayrı ayrı izlenmesi, takip edilmesi gereken bir konudur. Dönen Varlıklar içerisinde Diğer Dönen Varlıklar ayrı bir başlık almaktadır. Diğer Dönen Varlıklar grubu içerisinde ise bazı hesap grupları dışında kalan ve bazı hesapların konusu olmayan bütün unsurlar, 198 diğer çeşitli dönen varlıklar hesabı altında takip edilir.

 

Spesifik olarak herhangi bir hesaba dahil edilemeyen unsurların toplandığı 198 diğer çeşitli dönen varlıklar hesabı her işletmenin gelir-gider raporunda yer edinmektedir. Diğer çeşitli dönen varlıklar hesabında yer alabilecek bazı örnekler şunlar olabilir:

 

İşletmenin almayı beklediği ama henüz alamadığı bir takım alacaklar bu kategoriye dahil olabilir. İşletmenin değerleme yapılırken fark edilen (menkul kıymet, mülk, vb. gibi) bir takım değer artışları ya da azalışları bu hesapta yer alabilir. Depozitolar, iadeler, senetler de bu grup altında toplanabilir.

 

Her İşletme Mali Durumunu Doğru Tespit Etmelidir

 

Diğer çeşitli dönen varlıkları takip etmek için kullanılan bu hesap raporlamalar doğrultusunda işletmenin mali durumu, bilançosu hakkında daha net bir sonuç alınabilmesine yardımcı olur. Şüphesiz her işletme sahibi mali durumunu en şeffaf şekilde bilmek ister.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir